WIEDZA - Kancelaria Adwokacka w Katowicach - Adwokat Kordian Baranowski, adwokat Katowice, kancelaria Katowice

Idź do spisu treści

Menu główne

WIEDZA


Co musisz wiedzieć zanim do mnie przyjdziesz?

Klient szukający pomocy u adwokata najczęściej jest targany szalonymi emocjami. To zrozumiałe, bowiem sprawa dotyczy jego interesów, a chyba nie ma człowieka, który by we własnej sprawie potrafił chłodno oceniać sytuację i tym bardziej bronić się samemu. Nawet adwokaci, którzy mają jakiekolwiek problemy radzą się swoich kolegów.

Podejmując decyzję o skorzystaniu z usług zawodowca należy pamiętać o kilku zasadach, które z całą pewnością mogą się przydać w rozmowie z adwokatem.


1. Umów się na wizytę telefonicznie, mailowo lub osobiście  krótko opisując swój problem. Takie działanie pozwoli nie tylko przygotować się lepiej adwokatowi do rozmowy z Tobą, ale przede wszystkim  maksymalnie wykorzystać Twój czas . Nikt Cię nie będzie poganiał,. Zatem rezerwuj czas zawodowca, tylko i wyłącznie dla Ciebie i Twojego problemu. .


2. Przygotuj się do wizyty dzień wcześniej zapisując sobie najważniejsze informacje hasłami w porządku chronologicznym.

Nie tylko adwokat musi być przygotowany na spotkanie z klientem. Ty, Drogi Kliencie również musisz odrobić swoje zadanie domowe. Pamiętaj, że przychodzisz do osoby, która Cię nie zna i nic nie wie o Tobie. Musisz przekazać adwokatowi jak najwięcej informacji, bo im więcej będzie wiedział profesjonalista, tym rzetelniejszej pomocy Ci udzieli. Przedstawienie ciągu zdarzeń w sposób chronologiczny pozwoli także na lepsze zrozumienie Twego problemu, a także na szybsze znalezienie skutecznego rozwiązania.

3. Zabierz ze sobą wszystkie dokumenty związane ze sprawą. Koniecznie oryginały – jeżeli są w Twoim posiadaniu.

Fakt, że adwokat jest obowiązany wierzyć swemu klientowi nie zwalnia go z logicznego myślenia i krytycznego podejścia do niewiarygodnych historii przekazywanych przez Klienta. Jeżeli chcesz jak najpełniejszej pomocy prawnej powinieneś zadbać Drogi Kliencie, by okoliczności o których opowiadasz na spotkaniu miały swoje odzwierciedlenie w dokumentach. Natomiast, jeżeli to o czym chcesz mówić nie ma oparcia w dokumentacji postaraj się przygotować listę dowodów, które potwierdzą Twoje słowa, np. w sprawie o znęcanie się małżonka przygotuj listę świadków, którzy potwierdzą Twoje słowa, a do każdej z tych osób (obok jej imienia i nazwiska oraz adresu) dopisz co dana osoba może wiedzieć i czego świadkiem była. Pamiętaj również, że adwokat, aby bronić Twych interesów, musi posiadać oryginały dokumentów, gdyż sądy z reguły nie uznają kserokopii dokumentu jako dowodu.

4. Zdefiniuj i powiedz adwokatowi jakie są Twoje oczekiwania.

Dzięki temu, że będziesz w stanie zdefiniować Twoje oczekiwania adwokat będzie mógł określić jakie są szanse na osiągnięcie rezultatu, jakiego oczekujesz.


5. Mów prawdę i tylko prawdę.

Zgodnie z prawem zarówno duchownego co do faktów o których się dowiedział przy spowiedzi, jak i adwokata nie można przesłuchiwać jako świadków (zobacz: art. 178 kodeksu postępowania karnego
). Adwokata nadto wiąże tajemnica zawodowa wynikająca z ustawy Prawo o adwokaturze.

Jedynie prawdziwe opisanie swego problemu i okoliczności jemu towarzyszących – chociażby były najgorsze i godne potępienia – może sprawić, że Twoje interesy będą należycie reprezentowane. W pewnych sytuacjach, gdy przyjaciele lub  nawet najbliżsi się od Ciebie odwrócą, to tylko adwokat zostaje Twoim jedynym sprzymierzeńcem, dlatego mów wszystko zgodnie z prawdą. Natomiast gdy cokolwiek zataisz a wyjdzie ten fakt musisz się liczyć z tym, że adwokat będzie zobowiązany wypowiedzieć Tobie pełnomocnictwo. Pamiętaj, że adwokat buduje strategię obrony Twych interesów o dane przekazane przez Ciebie, gdy zataisz cokolwiek, a wyjdzie to na jaw, to tylko i wyłącznie zaszkodzisz sobie samemu
6. Nie sugeruj się opiniami innych prawników, a tym bardziej nie bierz za dobrą monetę porad znalezionych w internecie.

Prawo jest pewnego rodzaju sztuką, tak jak medycyna. Tak jak różni lekarze mogą leczyć ten sam przypadek na kilka sposobów, tak i każdy prawnik ma odrębne zdanie i opracowaną w głowie strategię na rozwiązanie tego samego problemu. Każda z tych osób, do których pójdziesz w poszukiwaniu pomocy będzie tak samo zażarcie bronić swej koncepcji. Dlatego jak już decydujesz się na poszukiwanie pomocy u adwokata po prostu zaufaj mu. Wiele prawdy jest w stwierdzeniu, że „ilu prawników tyle opinii na ten sam temat
”.

Pamiętaj również, że nie ma dwóch takich samych spraw. Wielu ludzi ma wrażenie, że historie opisywane na forach lub stronach internetowych są analogiczne  i rozwiązanie tam znajdujące się pasuje do ich przypadku. Nic bardziej mylnego. W każdym przypadku nawet z pozoru błaha odmienna okoliczność może diametralnie zmienić na Twoją niekorzyść orzeczenie Sądu.

7. Zapobiegaj problemom.

Od dawna w stosunku do zdrowia funkcjonuje porzekadło, że „prewencja jest lepsza od leczenia
”. Mało kto w społeczeństwie sobie zdaje sprawę, że taką samą regułę można zastosować do pozostałych dziedzin życia. Wielu poważnych problemów można by było uniknąć, gdyby klienci kancelarii przyszli odpowiednio wcześnie. Sztandarowymi przykładami są osoby, które próbując realizować swoje marzenia zawarły umowy z nieuczciwymi deweloperami i do chwili obecnej bądź to nie mogą zamieszkać w swoim wymarzonym M, bądź prowadzą wykańczające ich zdrowie i portfele kosztowne procesy sądowe... a wystarczyło pójść o poradę do adwokata. Przeciwdziałanie pojawieniu problemów jest o wiele mniej kosztowne, aniżeli późniejsze dochodzenie swoich praw przed sądami.

Zatem apeluję do wszystkich Klientów, by nie bali się skorzystać z porady adwokata przy zawieraniu umów, gdyż nie ma ludzi wszechwiedzących, specjalistów od wszystkiego. W większości przypadków Wy, Drodzy Klienci macie do czynienia z profesjonalistami, którzy kreują tak stosunki prawne, by jak najbardziej były korzystne dla nich samych.

Zapomnij o altruizmie Twojego kontrahenta, gdyż on działa tylko i wyłącznie dla dobra swojego i swojej firmy!
W dzisiejszych czasach niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku.

Z poważaniem,
Adwokat Kordian Baranowski

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego